Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki

Biuletyn Informacji Publicznej 'Słowików' ePUAP 'Słowików'

Bożena Derwich (1992-2011)

BOŻENA DERWICH ( dyrygent w latach 1992-2011)

Absolwentka Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. 
W latach 1980-1985 współpracowała z Teatrem Współczesnym i Teatrem Lalek "Pleciuga". W stanie wojennym założyła i prowadziła zespół wokalno-instrumentalny "Hiob", dając koncerty w kościołach Szczecina i całej Polski.  W latach 1980-86 wraz z dyrygentem amerykańskim J.A.Herterem prowadziła Warszawską Schola Cantorum. W 1985 roku została wybrana do prowadzenia zajęć z 500 osobowym chórem złożonym z chórzystów całej Europy, w ramach "Europa Cantat" w Strasburgu. Zespół ten przygotowywał Pasję wg Św.Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, którą dyrygował w Baden-Baden i Strasburgu Kazimierz Kord.

W lutym 1992 roku wygrała konkurs na dyrygenta i dyrektora Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki". W listopadzie 1992 roku została zaproszona do prowadzenia Warsztatów Muzycznych w Manili na Filipinach, dla dyrygentów z Azji, Indonezji i Australii. W tym czasie odbył  się w Manili I Światowy Festiwal Chórów Dziecięcych, w którym dyrygent i "Słowiki" wzięły  udział.

W styczniu 1993 roku otrzymała nagrodę indywidualną w kategorii - najlepsi dyrygenci - na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Kameralnych Uczniowskich Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum - Kalisz '93". Oprócz nagrody indywidualnej zdobyła  wraz ze 'Słowikami" główną nagrodę tego konkursu "Złotą Harfę Eola" oraz zespołową nagrodę pieniężną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Kalisza. 

W 1995 roku otrzymałą Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
W roku 1998 została odznaczona Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ministerstwo Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej przyznało odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a Wojewoda Szczeciński w uznaniu jej zasług dla Pomorza Zachodniego przyznał  pani Derwich  "Gryfa Pomorskiego".

W 1999 roku została zaproszona do Tajlandii, Indonezji, Singapuru i Tajwanu, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Dżakarcie prowadziła  warsztaty muzyczne i seminaria dla muzyków i dyrygentów,natomiast  "Słowiki"  były  zespołem pokazowym.  We wrześniu tego samego roku otrzymała  z rąk Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Pawła Piskorskiego Medal 400 lecia Stołeczności Miasta Warszawy za działalność artystyczną dla Warszawy i Polski. W tymże roku komisja Międzynarodowej Federacji "Pueri Cantores" w Lionie wybrała chór  "Słowiki", aby uświetnił swym występem koncert galowy XXX Międzynarodowego Kongresu "Pueri Cantores" w Rzymie. Kongres ten odbywał się w dniach 29.XII.1999 - 2.01.2000 i wzięło  w nim udział 110 chórów z całego świata. Podczas tego kongresu "Słowiki" spotkało  największe wyróżnienie. Była to  to prywatna audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z okazji jubileuszu 40-lecia zespołu  pani Derwich otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Podczas tournee Szczecińskich Słowików w roku 2001 do krajów Ameryki Płd. poprowadziła w Santiago de Chile warsztaty muzyczne dla dyrygentów i ich chórów. W Vina del Mar (Chile) uświetniła wraz ze swoim chórem jako gość honorowy 5 Biennale Chórów Dziecięcych.
 W czerwcu 2003 roku za całokształt osiągnięć artystycznych Bożena Derwich otrzymała od Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Brązowy Krzyż Zasługi.
Przełom lat 2003 i 2004 w działalności artystycznej to przede wszystkim cykl koncertów ze Szczecińskimi Słowikami w Polsce i za granicą, w takich miastach, jak: Warszawa, Poznań, Hannover, Dortmund, Paryż. Rok 2004 i 2005 to uczestnictwo wraz z zespołem w Festiwalu "Małe Muzyczne Dialogi" w Turynie - Italia, w festiwalu grup tanecznych i chórów dziecięcych w Czechach (Pribram).

W grudniu 2005 "Słowiki Szczecińskie" obchodziły uroczyście Jubileusz 45-lecia działalności artystycznej. Koncerty Jubileuszowe odbyły się w Filharmonii Szczecińskiej i Zamku Książąt Pomorskich. "Słowiki" wspólnie z zaproszonymi chórami z Pragi (Czechy) i z Warszawy wykonały "Chichester Psalms"L. Bernsteina.
 W grudniu 2006 dyrygowała koncertami kolędowymi  "Słowików" w Niemczech i we Francji.

W roku  2007 Bożena Derwich dyrygowała Koncertem Jubileuszowym Instytucji Charytatywnej w Nantes - Francja.  Przygotowała także  zespół "Słowiki Szczecińskie" do wykonania "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. Utwór został wykonany w czerwcu 2007 w Greifswaldzie i  w Szczecinie. Pani B. Derwich  przygotowała chór "Słowiki" do wykonania "Chichester Psalms" L. Bernsteina. Koncert odbył się w październiku 2007, w Pasewalku (Niemcy) z okazji rocznicy połączenia obu państw Niemieckich.W grudniu 2007 uczestniczyła w tournee kolędowym po krajach Europy: Koncerty odbyły się w Niemczech, Belgii, Luxemburgu oraz w Bratysławie na Słowacji. 
W roku 2010  pani Derwich przygotowała Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" do koncertu  jubileuszowego  50-lecia działalności artystycznej. Koncert odbył  się w Filharmonii Szczecińskiej 3.12.2010. Wykonano  "Hodie- Kantatę na Boże Narodzenie" R.V. Williamsa oraz koncert a`cappella.  Wykonawcami byli: OPP Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki", Chór Chłopięco-Męski "Cantores Minores" z Warszawy, Chór Akademicki im Prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, Ewa Filipowicz - sopran, Paweł Lipowski - tenor  Rafał Kucharski - baryton oraz Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza. Dyrygowali: Joseph Herter  i  Bożena Derwich.