Kamil Szałata (2022-)
Kamil Szałata urodził się w Szczecinie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 53 im. Fryderyka Chopina w Szczecinie. W wieku 7 lat zaczął swoją przygodę z chórami od śpiewania w Chórze Dziecięcym „Serduszka”. Trzy lata później rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. W 2004 r. kontynuował naukę w Salezjańskiej Szkole Organowej. W 2008 r. rozpoczął studia na kierunku Edukacja Muzyczna ze specjalnością Dyrygentura Chóralna na Wydziale Edukacji Muzycznej szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Pana Prof. Dariusza Dyczewskiego oraz Pani Dr Hab. Barbary Halec. Ukończył studia w 2013 r. z wynikiem bardzo dobrym. W 2018 r. podjął studia na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na specjalności Dyrygentura Chóralna na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a które pozytywnie zakończył w 2021.
Kamil Szałata posiada ogromne doświadczenie sceniczne. Występował z wieloma chórami i zespołami m.in. Chórem Akademickim Profesora Szyrockiego ZUT, Chórem Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Chórem Kameralnym Akademii Sztuki w Szczecinie, Zespołem Wokalnym „Cantus Delicium” z Pyrzyc, Chórem Kameralnym ZUT koncertując w wielu miejscach w kraju i za granicą m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Berlińskiej Katedrze, Brukselskiej Filharmonii czy Bazylice św. Piotra w Watykanie. Zdobył z tymi zespołami wiele nagród na festiwalach i konkursach chóralnych m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Lizbonie, Bratysławie, Moskwie czy Rimini. W latach 2008 – 2013 był związany z Chórem Opery na Zamku występując w blisko 100 spektaklach i koncertach. Brał udział w 4 edycjach ogólnopolskiego projektu muzycznego ”Projekt Mozart 2003”. Uczestniczył w organizacji 6 edycji Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. W 2008 założył i kierował do 2013 r. Męskim Zespołem Wokalnym „Voces de Fuego”, z którym zdobywał nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach m. in. w Rumii, Bydgoszczy czy Głogowie. W 2013 roku założył i kierował Chórem „Cantore Iuvenum” zdobywając nagrody na międzynarodowych konkursach w Barczewie oraz Międzyzdrojach. W 2013 roku zdobył nagrodę indywidualną na III Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Utwór „Salve Regina” zdobył II miejsce wyprzedzając kilkadziesiąt innych prac z całego kraju. Inne utwory były wykonywane w kraju oraz za granicą m.in. na konkursach chóralnych w Polsce oraz we Włoszech. W 2013 roku uzyskał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Szczecina.
W latach 2011-2013 był związany zawodowo z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej Szczecińskim Chórem Chłopięcym „Słowiki”, w którym prowadził zajęcia z zespołem koncertowym oraz grupami przygotowawczymi. Ponownie związał się z zespołem w 2017 roku prowadząc zajęcia z zespołem koncertowym, grupami przygotowawczymi, grupami przedszkolnymi oraz zajęcia z fortepianu. Od 1 września 2022 pełni funkcję Dyrektora i dyrygenta chóru.